Ένα επώνυμο blog που γράφει και αναδημοσιεύει θέματα που αφορούν τον Καποδιστριακό Δήμο Πάργας. Oι αναρτήσεις του δεν αποτελούν υποχρεωτικά και άποψη του διαχειριστή
Για αναρτήσεις και διαφωνίες επώνυμα στη διεύθυνση tessas@freemail.gr

Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2013

Πάργα ποδόσφαιρο.

Ένωση Πάργας – Αστέρας Ανθούσας!!! Πραγματικό ντέρμπυ.

Ένα Πολυ καλό ποδόσφαιρο παρακολουθήσαν σήμερα στο γήπεδο Πάργας οι φίλαθλοι που βρέθηκαν παρα την βροχή και τον αέρα !! Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις αφού στα 7ο λεπτό
ο Δημόπουλος Αλ. πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του Αστέρα. Στο 29ο λεπτό ισοφάρισε ο Μπάμπος αλλά στο 39ο λεπτό και πάλι ο Αστέρας πέρασε μπροστά στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Γ.Μήτσουλης. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ σε 2-2 με τον Παππά Θώμ. στο 56ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ένωση θα έφτανε και σε τρίτο τέρμα ο Χαμάλογλου με ωραίο πλάσε μέσα απο την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζέρη και έκανε το 2-3 στο 67ο λεπτό , στο 75ο λεπτό ο Χαλκής εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε ο Μήτσουλης και έκανε το 2-4. Η Ένωση αντέδρασε και στο 80ο λεπτό ο Λουκούμης με ιδανικό πλασέ έκανε το 3-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Η Ένωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο χωρίς όμως να έχει τελικές προσπάθειες στον αντίποδα ο Αστέρας με πολύ καλή αμυντική τακτική και αντεπιθέσεις που επέλεξε ο τεχνικός της ομάδας Βέκιος Λευτ. κατάφερε να περιορίσει την Ενωση σε παιχνίδι κέντρου.
Τελικό αποτέλεσμα Ένωση Πάργας – Αστέρας Ανθούσας 3-4.

Απόλλων Πάργας Π.Α.Σ Αχέρων 1 - 2.

Ο Π.Α.Σ Αχέρων έριξε τον Απόλλωνα στον και κέρασε έτσι με νίκη τον Πρόεδρο στα γενέθλια του και τα δύο γκολ ο Στάϊκος, ένα στο 28΄ και το άλλο στο 45΄+3. Κάποιοι εκτός γηπέδου είχαν προκαταβάλει το σκορ περι τα 5-0 υπέρ του Απόλλωνα. (προφανώς ο καθένας για προσωπικούς λόγους και όχι αγωνιστικούς)!! Στο τέλος του άρθρου η απάντηση.!!
Στον αγώνα τώρα: Η πρώτη επίθεση και φάση ανήκει στην Πάργα στο 4΄. Μετά το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό και παίχτηκε στο κέντρο και εκατέρωθεν μεριές.

10΄ το πρώτο κόρνερ του ΠΑΣ. 11΄ Σκαμνέλος - Τζίμης πίσω κεφαλιά και ο Μητσάκης σούταρε λίγο άουτ. 13΄ αντεπίθεση της Πάργας και από λάθος παραλίγο να γίνει ζημιά. 14΄ σκληρό φάουλ στον Μητσάκη. 15΄ Η Πάργα έκανε μία ¨ευκαιρία¨ με τον Η.Λιόλιο. 20΄ Κόρνερ ο ΠΑΣ και Γ.Τζίμας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. 25 ΄σούτ του Μητσάκη άουτ. 26΄ Η Πάργα εκτέλεσε φάουλ- απόκρουση απο τον Τίμο σε κόρνερ - κόρνερ και ο Μηλιώνης κεφαλιά και άουτ. Εκεί που άρχισε να πιέζει η Πάργα για να ισορροπήσει την κυριαρχία του ΠΑΣ στο 28΄ σούτ του Μητσάκη ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα και ο Στάϊκος με πλασιέ δεν χαρίστηκε. Γκόλ και έκανε το 0 -1. 30΄ Σούτ από τους Παργινούς μπλόκαρε ο Τίμος. 33΄ Κόρνερ ο Απόλλωνας και αντεπίθεση του ΠΑΣ με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ για τον ΠΑΣ. 38΄ Η επόμενη φάση ανήκει στον Απόλλωνα που δημιούργησε μία επικίνδυνη φάση αλλά ο Τίμος απόκρουσε. 39΄ Κίτρινη κάρτα στον Χρ.Κατσαούνη για έντονη διαμαρτυρία. 42΄ Στημένο ο Απόλλωνας μπλόκαρε ο Τίμος.
43΄ Αντεπίθεση και ο Λουκούμης μόνος τετ- α τετ με τον τερματοφύλακα η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ. 47΄ μετά από ένταση που επικράτησε στο κέντρο ο Τόρες δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση προς τον διαιτητή. 45΄+3 ΄Στην επόμενη φάση ο ΠΑΣ εκδηλώνει επίθεση και ο Στάϊκος σημειώνει με ωραίο τρόπο το δεύτερο ΓΚΟΟΛ της Ομάδας μας αλλά και 2ο προσωπικό του
σήμερα. Ημίχρονο 0 - 2 57΄ Μεγάλη ευκαιρία για να πνίξει τον Απόλλωνα. Ο Τζίμης αφήνει ωραία στον Μητσάκη που έκανε σουτ και από κόντρες έφυγε άουτ. 58΄ Φάουλ έξω από την περιοχή στον Λουκούμη. Στημένο που εκτελεί ο Στάϊκος με κομπίνα και η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Κόρνερ απο τον Τζίμη και με ωραία προσπάθεια ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα διώχνει την μπάλα / επαναφορά με τον Λουκούμη κ η μπάλα λίγο άουτ. Ο ίδιος παίκτης ύποπτος και στο επόμενο
λεπτό σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. 62΄ Ο Ν.Βασιλείου βγαίνει μόνος από δεξιά/ καθυστερεί και αντί να μπεί και να τελειώσει δίνει στον Λουκούμη. Γίνετε φάουλ και με στημένο ο Τζίμης προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία. 66΄ Αλλαγή μπαίνει ο Μουζάκης στην θέση του σκόρερ Χρ,ΣτάΙκου. (ο οποίος μέχρι να μπει στα αποδυτήρια δέχτηκε από όλους συγχαρητήρια ). 67΄ Ο Απόλλωνας πήγε να κάνει κάτι αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. 70΄ Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ και ο Γ.Παπαδόπυλος με δυνατό σουτ έφυγε άουτ όπως και του Γ.Τζίμα στο επόμενο λεπτό. 73΄ Ο Απόλλωνας δημιούργησε κόρνερ. 80΄ και ο Τζίμης κόβεται με ΟΦΣΑΪΤ. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος σουτάρει αλλά ο Τερματοφύλακας αποκρούει / και στην επαναφορά ο Γ.Τζίμας σούταρε
άουτ. 82΄ Αλλαγή ο Τζίμης με τον Παλάτζα. 87΄ Ο μικρός (Παλάντζας) έδειξε την κλάση του. Πέρασε τρεις αντίπαλους σαν σταματημένους, μπαίνει στην περιοχή και την τελευταία στιγμή μπλόκαρε ο Τερματοφύλακας. 89΄ Ο Απόλλωνας κέρδισε κόρνερ και στην επαναφορά ο Σ.Μηλιώνης κέρδισε
πέναλτι. Και λέω ¨κέρδισε ¨ γιατί τέτοια πέναλτι μόνο ο Σάκης ξέρει να κερδίζει. Μπράβο του που το παραδέχτηκε στον αντίπαλο του. Δυστυχώς όμως για τον Παλάτζα, που ζήτησε και τον λόγο, και έφυγε με Κόκκινη κάρτα. Στο πέναλτι ο Μυλιώνης ευστόχησε και διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού. 1 -2. Έχοντας εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και σε καταπληκτική ημέρα τον Στάϊκο (εξάλλου έβαλε τα δύο γκολ) αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες
ο ΠΑΣ Αχέρων επικράτησε δίκαια του Απόλλωνα, που ήταν τυχερός με το σκορ ημιχρόνου στο 0-2. Ο καιρός δεν ήταν για γήπεδο και πρέπει να πούμε ένα μπράβο σε όσους ήρθαν να δουν μπάλα σήμερα. ( Απολλωνίστες και Αχεροντίστες). Ευχόμαστε στον Απόλλωνα καλή συνέχεια, αγωνιστική θα λέγαμε περισσότερο, γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Εξάλλου έχει και πλέι άουτ την φετινή χρονιά....!
Διαιτητής: Ποντίκης Κων/νος
Βοηθός Α': Κωνσταντίνου Ηλίας
Βοηθός Β΄: Τρινταφύλλου Παναγιώτης
Παρατηρητής: Δράκος Ιωάννης.

Πηγή: Αναδημοσίευση από  srortanthoussa, και fanaripress.gr.